U svých synů nemám zrovna pověst progresivního a moderního uživatele posledních technologií. I když osobně moc nechápu proč, ale to jsou asi zkrátka ty mezigenerační drobné rozdíly. A tak se nelze divit nedávné reakci nejmladšího synka, který, při jízdě chorvatským venkovem sundal svá sluchátka a zaposlouchal se do puštěného rádia ve voze. A po chvíli se podivil, že v téhle pustině, kdesi mezi horami v Chorvatsku, lze tak dobře chytnout český Radiožurnál. Samozřejmě mu za chvíli došlo, v čem toto kouzlo spočívá, jen zkrátka neočekával od svého konzervativního otce, že by snad dokázal mít telefon spárován přes Bluetooth, příslušnou aplikaci na telefonu a poslouchat live stream českého rádia… A protože s vybranou aplikací jsem velmi spokojen, tak třeba následující popis pomůže někomu dalšímu zlepšit trochu poslech na cestách.
Studio Karavan
Původně jsem totiž kdysi hledal nějakou aplikaci vhodnou pro poslech podcastů. V naší malé české Kotlince máme jako karavanisté docela příjemný život, tedy co se týče dostupných informací. Mimo bezpočet stránek a blogů věnovaných našemu koníčku, desítkám tematicky příbuzných kanálů na youtube se na začátku tohoto roku objevil pro karavanisty i český podcast s názevem Studio Karavan. Záběr je poměrně široký, od povídání o cestovaní až po technicky zaměřené rady a představení novinek. A i když jsem si hodně epizod vyslechl v klidu domova na počítači, mnoho jsem jich poslouchal i při jízdě autem. A ten poslech mi výrazně usnadňuje aplikace Podcast Republic. I když webové stránky jsou v angličtině, samotná aplikace je plně lokalizovaná do češtiny.
Upozornění: Studio Karavan provozují mí známí a na stránkách Studia je i logo mých stránek jako partnera. Mediálního partnera – občas do nějakého článku vložím odkaz na odpovídající epizodu z tohoto podcastu, podobně jako na další případné další zdroje k danému tématu. Nicméně primárním účelem tohoto článku není reklama na tento podcast, ale popis jedné z možností, jak nejen tento podcast poslouchat pohodlně na cestách obytným vozem.
Podcast Republic – https://www.podcastrepublic.net/
Tato aplikace je velmi univerzální a umožnuje maximálně uživatelsky přívětivé přehrávání podcastů, vlastních audio souborů, rádii i čtení nových zpravodajských příspěvků. Celá aplikace je v češtině a na ovládání je velmi intuitivní a při jízdě v autě tedy nijak zvlášť neovlivní řidiče.
Jednotlivé tituly jsou prezentovány velkými dlaždicemi, navíc i při výběru je stále dostupná ovládací lišta s právě přehrávanou epizodou. Celé rozhraní jde přepnout i do módu Auto, který celé ovládání ještě více zjednoduší. Vítaná je i možnost bohatých úprav podoby aplikace.
Ve vrchní části je jednoduché menu s možnosti volby Podcastu, Rádia a RSS čtečky. Pro každou z těchto kategorii se pak objeví po jejím výběru odpovídající možnosti. Na titul stačí jen kliknout, následně se objeví seznam všech epizod, které jsou navíc rozděleny na již přehrané a doposud nevyslechnuté. Dalším klepnutím se pak zahájí přehrávání příslušené epizody. Slovní popis je možná trochu kostrbatý, ono nejlepší je aplikaci nainstalovat a vyzkoušet. Patří k tomu nejlepšímu, co se v této oblasti vyskytuje. Navíc je zcela zdarma, uživatel se musí smířit jen s reklamními sděleními. Reklamu lze ale zcela odstranit zakoupením aplikace. Přímý odkaz na obchod Google je zde, aplikace pro iPhone je teprve v testovacím režimu (podrobnosti na stránkách aplikace.)
- Android (hodnocení 4.7/90k recenzí)
Přidání nového podcastu je v této aplikaci jednoduché a nekomplikované, navíc si lze každý opatřit štítkem a tak kdykoliv později snadno vyfiltrovat a nalézt. Samozřejmostí je pamatování přehraných epizod i míst, kde poslech v té které skončil. Pohodlné je i upozornění na nové epizody a vlastně všechny funkce, které by uživatel od podobné aplikace očekával.




Rádio na cesty
Jenže tato aplikace jde ještě dále. Umožňuje přidávat i rádia a tak z jedné aplikace obsloužit jak podcasty,tak online poslech rádii. Jednotlivé stanice se přidávají stejně jednoduše jako podcasty. U každé stanice vidíte při přidávání i velikost datového toku, bývá většinou 128kbps. Což znamená, že na hodinu poslechu takového vysílání potřebuje cca 56 MB dat. Při neomezených tuzemských datech není tak poslech nijak limitován, v zahraničí, kde operátoři mají v rámci EU limit nejčastěji v rozmezí 30-64 GB, lze poslouchat 500 – 1100 hodin, tedy zejména 64GB nabízených třeba Vodafonem vystačí na nepřetržitý poslech (kalendářní měsíc ma 720 hodin). Ostatně podobné počty platí i pro podcasty.




Asi se stěží najde někdo, kdo by takový přísun rádio mentálně zvládl, takže i s dalšími aktivitami, jako jsou emaily, videa, sdílení fotek, není třeba, aby si běžný uživatel dělal se spotřebou dat nějaké starosti. A české rádio se tak stává dostupným po celé EU. A platí to i naopak, můžete kdekoliv poslouchat vaši oblíbenou cizojazyčnou stanici bez nutnosti být v dosahu jejího „klasického“ vysílače.
Poslech vlastních audioknih (a mp3 obecně)
Pokud máte na zařízení audioknížky, můžete si je jako virtuální podcast přidat do aplikace a využít tak všechny nabízené funkce jako sledování přehraných kapitol, zapamatování si místa, kde jste skončili a další vychytávky. Přidání je přitom jednoduché – z nabídky Přidat podcast (vyvolá se klepnutím na +) vyberete položku Přidat virtuální podcast a poté vyberete příslušnou složku na svém zařízení. Následně lze upravit řazení jednotlivých souborů audioknihy či vybrat náhledový obrázek. Ovládání se pak nijak dramaticky neliší od pravého podcastu – a výhodou aplikace je, že soubory audioknihy lze seřadit podle vlastních kritérii, což se hodí v případě, že tagy či označení jednotlivých souborů nebylo provedeno zrovna předpisově.




Pro snazší orientaci pak opět umožní štítky, stačí si tak přidané tituly označit vhodným štítkem (já používám „moje audioknihy“) a pak je vyhledání i v záplavě všech dalších podcastů a knížek jednoduché. Limitování jste jen pamětí svého zařízení, můj telefon je starší, takže nabízí jen 128GB. Přidat jde samozřejmě nejen audioknihy, ale i oblíbená alba či dosavadní sbírku vašich mp3.
Aby vám neutekl článek
Aplikace mimo to slouží i jako RSS čtečka. Můžete tak mít přehled o všech nových článcích na oblíbených stránkách. To je v zaměření aplikace trochu taková výjimka, zatímco v případě podcastů, audioknih či hudebních mp3, případně poslechu rozhlasových stanic se vše týká zvuku, tady se jedná o textovou informaci. Ale po zadání rss adres oblíbených stránek můžete mít přehled o nově zveřejněných článcích:




Pokud by vás nebavilo si kanály přidávat ručně, je možnost je hromadně naimportovat přes přiložený obsah OPML soubor. Zdaleka neobsahuje všechny aktivní stránky na českém karavaningové scéně – hodně webů totiž RSS soubor neposkytuje a tak není možné tímto standardizovaným postupem zobrazovat nové články, které na nich vyjdou. Níže uvedený obsah stačí uložit do textového souboru na vašem zařízení a naimportovat do aplikace:
<?xml version='1.0' encoding='UTF-8' standalone='no' ?><opml version="1.0"><head><title>Podcast Republic Subscribed Feeds</title></head><body><outline text="České noviny - hlavní události" title="České noviny - hlavní události" type="rss" xmlUrl="Https://www.ceskenoviny.cz/sluzby/rss/zpravy.php" pr_desc="CeskeNoviny.cz" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="Kempujeme s Klárou – All4Camper" title="Kempujeme s Klárou – All4Camper" type="rss" xmlUrl="https://all4camper.com/feed/" pr_artwork="https://all4camper.com/wp-content/uploads/2018/06/a4c_1_bez_textu_orez-1-66x66.png" pr_desc="Rady, tipy, informace ze světa kempování a karavaningu" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="Vanisti.cz" title="Vanisti.cz" type="rss" xmlUrl="https://www.vanisti.cz/feed/" pr_artwork="https://www.vanisti.cz/2021/wp-content/uploads/2019/11/cropped-Ikona_whiteBG-32x32.png" pr_desc="Komerční obytné dodávky a vestavby. Vanisti.cz » vše o obytných dodávkách na jednom místě a k tomu tipy na cesty a vybavení." pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="CamperLIFE.cz" title="CamperLIFE.cz" type="rss" xmlUrl="https://www.camperlife.cz/feed/" pr_desc="Internetový magazín o kempování a karavaningu" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="Silver On The Road" title="Silver On The Road" type="rss" xmlUrl="https://silverontheroad.com/feed/" pr_artwork="https://silverontheroad.files.wordpress.com/2021/01/cropped-logosilver.png?w=32" pr_desc="" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="Obytňákem křížem krážem" title="Obytňákem křížem krážem" type="rss" xmlUrl="http://www.obytnakem.net/feed/" pr_artwork="https://www.obytnakem.net/wp-content/uploads/2019/08/cropped-20190710_113354-32x32.jpg" pr_desc="" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="tec4camper.cz" title="tec4camper.cz" type="rss" xmlUrl="https://tec4camper.cz/feed/" pr_desc="" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="Camper dodávkou po svete" title="Camper dodávkou po svete" type="rss" xmlUrl="https://dodavkouposvete.blogspot.com/feeds/posts/default" pr_desc="pokec aj o našich cestách necestách ..." pr_network="Norbert Hatalahttp://www.blogger.com/profile/02225980994109790753noreply@blogger.com" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /></body></opml>
Závěr
Používám placenou verzi aplikace, po zaplacení necelých 80 Kč zmizí otravné reklamy. Ty zmiz i pokud máte předplatné Google Play. Ne, že by ty reklamy vyloženě obtěžovali, ale za dobrou aplikaci rád zaplatím, navíc cena není nijak závratná za poskytované funkčnost a lehkost ovládání.

Telefon pak stačí mít spárován s rádiem přes BT. Tento způsob bezdrátového připojení nabízí dnes prakticky každé autorádio, v obytném voze si tak vystačíte i s naprosto obyčejným běžným přístrojem. Není nutné investovat desetitisíce do autorádia, jehož funkce ani naplno nevyužijete a navíc značnou část z nich již máte ve vašem mobilním telefonu. Tato aplikace umožní snadný poslech podcastů, vaši hudby, internetových rádií na cestách i sledování nejnovějších zpráv. Navíc umístnění autorádia na palubní desce Fiat Ducato a odvozených modelů lze i při značně benevolentním a odpouštějícím hodnocení označit jako neergonomické a pro navigaci pak jako krajně nevhodné.
Podle mne je tak lepší koupit běžné kvalitní autorádio, tedy takové, které osvědčené značky jako Kenwood, Pioneer či Alpine, nabízí v cenách 2-8.000 Kč a za ušetřené peníze vylepšit reproduktory ve voze a pořídit lepší telefon. Tedy třeba mobil s větší paměti a dobrým foto modulem – dobré fotky z cest tak nějak patří k většině cestovatelů v obytných vozech.
Jako monitor pro kameru či kamery poslouží lépe zpětné zrcátko než obrazovka rádia, často nečitelná díky sluníčku a odleskům. Taková sestava vám bude na cestách obytným vozem sloužit lépe než drahá navigační a multimediální centra (jak tyto výrobky označují výrobci) v cenách od 25.000 korun výše.
Na závěr snad jen konstatování, že výše uvedené je pochopitelně jen můj názor. Jak jsem naznačil na začátku, jsem spíše konzervativní uživatel technologií.