Jak poslouchat Studio Karavan na cestách aneb tip na dobrou aplikaci pro poslech rádia, podcastů i vašich audioknih

U svých synů nemám zrovna pověst progresivního a moderního uživatele posledních technologií. I když osobně moc nechápu proč, ale to jsou asi zkrátka ty mezigenerační drobné rozdíly. A tak se nelze divit nedávné reakci nejmladšího synka, který, při jízdě chorvatským venkovem sundal svá sluchátka a zaposlouchal se do puštěného rádia ve voze. A po chvíli se podivil, že v téhle pustině, kdesi mezi horami v Chorvatsku, lze tak dobře chytnout český Radiožurnál. Samozřejmě mu za chvíli došlo, v čem toto kouzlo spočívá, jen zkrátka neočekával od svého konzervativního otce, že by snad dokázal mít telefon spárován přes Bluetooth, příslušnou aplikaci na telefonu a poslouchat live stream českého rádia… A protože s vybranou aplikací jsem velmi spokojen, tak třeba následující popis pomůže někomu dalšímu zlepšit trochu poslech na cestách.

Studio Karavan

Původně jsem totiž kdysi hledal nějakou aplikaci vhodnou pro poslech podcastů. V naší malé české Kotlince máme jako karavanisté docela příjemný život, tedy co se týče dostupných informací. Mimo bezpočet stránek a blogů věnovaných našemu koníčku, desítkám tematicky příbuzných kanálů na youtube se na začátku tohoto roku objevil pro karavanisty i český podcast s názevem Studio Karavan. Záběr je poměrně široký, od povídání o cestovaní až po technicky zaměřené rady a představení novinek. A i když jsem si hodně epizod vyslechl v klidu domova na počítači, mnoho jsem jich poslouchal i při jízdě autem. A ten poslech mi výrazně usnadňuje aplikace Podcast Republic. I když webové stránky jsou v angličtině, samotná aplikace je plně lokalizovaná do češtiny.

Upozornění: Studio Karavan provozují mí známí a na stránkách Studia je i logo mých stránek jako partnera. Mediálního partnera – občas do nějakého článku vložím odkaz na odpovídající epizodu z tohoto podcastu, podobně jako na další případné další zdroje k danému tématu. Nicméně primárním účelem tohoto článku není reklama na tento podcast, ale popis jedné z možností, jak nejen tento podcast poslouchat pohodlně na cestách obytným vozem.

Podcast Republic – https://www.podcastrepublic.net/

Tato aplikace je velmi univerzální a umožnuje maximálně uživatelsky přívětivé přehrávání podcastů, vlastních audio souborů, rádii i čtení nových zpravodajských příspěvků. Celá aplikace je v češtině a na ovládání je velmi intuitivní a při jízdě v autě tedy nijak zvlášť neovlivní řidiče.

Jednotlivé tituly jsou prezentovány velkými dlaždicemi, navíc i při výběru je stále dostupná ovládací lišta s právě přehrávanou epizodou. Celé rozhraní jde přepnout i do módu Auto, který celé ovládání ještě více zjednoduší. Vítaná je i možnost bohatých úprav podoby aplikace.

Ve vrchní části je jednoduché menu s možnosti volby Podcastu, Rádia a RSS čtečky. Pro každou z těchto kategorii se pak objeví po jejím výběru odpovídající možnosti. Na titul stačí jen kliknout, následně se objeví seznam všech epizod, které jsou navíc rozděleny na již přehrané a doposud nevyslechnuté. Dalším klepnutím se pak zahájí přehrávání příslušené epizody. Slovní popis je možná trochu kostrbatý, ono nejlepší je aplikaci nainstalovat a vyzkoušet. Patří k tomu nejlepšímu, co se v této oblasti vyskytuje. Navíc je zcela zdarma, uživatel se musí smířit jen s reklamními sděleními. Reklamu lze ale zcela odstranit zakoupením aplikace. Přímý odkaz na obchod Google je zde, aplikace pro iPhone je teprve v testovacím režimu (podrobnosti na stránkách aplikace.)

  • Android (hodnocení 4.7/90k recenzí)

Přidání nového podcastu je v této aplikaci jednoduché a nekomplikované, navíc si lze každý opatřit štítkem a tak kdykoliv později snadno vyfiltrovat a nalézt. Samozřejmostí je pamatování přehraných epizod i míst, kde poslech v té které skončil. Pohodlné je i upozornění na nové epizody a vlastně všechny funkce, které by uživatel od podobné aplikace očekával.

Rádio na cesty

Jenže tato aplikace jde ještě dále. Umožňuje přidávat i rádia a tak z jedné aplikace obsloužit jak podcasty,tak online poslech rádii. Jednotlivé stanice se přidávají stejně jednoduše jako podcasty. U každé stanice vidíte při přidávání i velikost datového toku, bývá většinou 128kbps. Což znamená, že na hodinu poslechu takového vysílání potřebuje cca 56 MB dat. Při neomezených tuzemských datech není tak poslech nijak limitován, v zahraničí, kde operátoři mají v rámci EU limit nejčastěji v rozmezí 30-64 GB, lze poslouchat 500 – 1100 hodin, tedy zejména 64GB nabízených třeba Vodafonem vystačí na nepřetržitý poslech (kalendářní měsíc ma 720 hodin). Ostatně podobné počty platí i pro podcasty.

Asi se stěží najde někdo, kdo by takový přísun rádio mentálně zvládl, takže i s dalšími aktivitami, jako jsou emaily, videa, sdílení fotek, není třeba, aby si běžný uživatel dělal se spotřebou dat nějaké starosti. A české rádio se tak stává dostupným po celé EU. A platí to i naopak, můžete kdekoliv poslouchat vaši oblíbenou cizojazyčnou stanici bez nutnosti být v dosahu jejího „klasického“ vysílače.

Poslech vlastních audioknih (a mp3 obecně)

Pokud máte na zařízení audioknížky, můžete si je jako virtuální podcast přidat do aplikace a využít tak všechny nabízené funkce jako sledování přehraných kapitol, zapamatování si místa, kde jste skončili a další vychytávky. Přidání je přitom jednoduché – z nabídky Přidat podcast (vyvolá se klepnutím na +) vyberete položku Přidat virtuální podcast a poté vyberete příslušnou složku na svém zařízení. Následně lze upravit řazení jednotlivých souborů audioknihy či vybrat náhledový obrázek. Ovládání se pak nijak dramaticky neliší od pravého podcastu – a výhodou aplikace je, že soubory audioknihy lze seřadit podle vlastních kritérii, což se hodí v případě, že tagy či označení jednotlivých souborů nebylo provedeno zrovna předpisově.

Pro snazší orientaci pak opět umožní štítky, stačí si tak přidané tituly označit vhodným štítkem (já používám „moje audioknihy“) a pak je vyhledání i v záplavě všech dalších podcastů a knížek jednoduché. Limitování jste jen pamětí svého zařízení, můj telefon je starší, takže nabízí jen 128GB. Přidat jde samozřejmě nejen audioknihy, ale i oblíbená alba či dosavadní sbírku vašich mp3.

Aby vám neutekl článek

Aplikace mimo to slouží i jako RSS čtečka. Můžete tak mít přehled o všech nových článcích na oblíbených stránkách. To je v zaměření aplikace trochu taková výjimka, zatímco v případě podcastů, audioknih či hudebních mp3, případně poslechu rozhlasových stanic se vše týká zvuku, tady se jedná o textovou informaci. Ale po zadání rss adres oblíbených stránek můžete mít přehled o nově zveřejněných článcích:

Pokud by vás nebavilo si kanály přidávat ručně, je možnost je hromadně naimportovat přes přiložený obsah OPML soubor. Zdaleka neobsahuje všechny aktivní stránky na českém karavaningové scéně – hodně webů totiž RSS soubor neposkytuje a tak není možné tímto standardizovaným postupem zobrazovat nové články, které na nich vyjdou. Níže uvedený obsah stačí uložit do textového souboru na vašem zařízení a naimportovat do aplikace:

<?xml version='1.0' encoding='UTF-8' standalone='no' ?><opml version="1.0"><head><title>Podcast Republic Subscribed Feeds</title></head><body><outline text="České noviny - hlavní události" title="České noviny - hlavní události" type="rss" xmlUrl="Https://www.ceskenoviny.cz/sluzby/rss/zpravy.php" pr_desc="CeskeNoviny.cz" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="Kempujeme s Klárou – All4Camper" title="Kempujeme s Klárou – All4Camper" type="rss" xmlUrl="https://all4camper.com/feed/" pr_artwork="https://all4camper.com/wp-content/uploads/2018/06/a4c_1_bez_textu_orez-1-66x66.png" pr_desc="Rady, tipy, informace ze světa kempování a karavaningu" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="Vanisti.cz" title="Vanisti.cz" type="rss" xmlUrl="https://www.vanisti.cz/feed/" pr_artwork="https://www.vanisti.cz/2021/wp-content/uploads/2019/11/cropped-Ikona_whiteBG-32x32.png" pr_desc="Komerční obytné dodávky a vestavby. Vanisti.cz » vše o obytných dodávkách na jednom místě a k tomu tipy na cesty a vybavení." pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="CamperLIFE.cz" title="CamperLIFE.cz" type="rss" xmlUrl="https://www.camperlife.cz/feed/" pr_desc="Internetový magazín o kempování a karavaningu" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="Silver On The Road" title="Silver On The Road" type="rss" xmlUrl="https://silverontheroad.com/feed/" pr_artwork="https://silverontheroad.files.wordpress.com/2021/01/cropped-logosilver.png?w=32" pr_desc="" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="Obytňákem křížem krážem" title="Obytňákem křížem krážem" type="rss" xmlUrl="http://www.obytnakem.net/feed/" pr_artwork="https://www.obytnakem.net/wp-content/uploads/2019/08/cropped-20190710_113354-32x32.jpg" pr_desc="" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="tec4camper.cz" title="tec4camper.cz" type="rss" xmlUrl="https://tec4camper.cz/feed/" pr_desc="" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /><outline text="Camper dodávkou po svete" title="Camper dodávkou po svete" type="rss" xmlUrl="https://dodavkouposvete.blogspot.com/feeds/posts/default" pr_desc="pokec aj o našich cestách necestách ..." pr_network="Norbert Hatalahttp://www.blogger.com/profile/02225980994109790753noreply@blogger.com" pr_au="0" meidaType="0" PodSourceType="0" PodUniqueCriteria="0" playbackSpeed="100" priority="0" /></body></opml>

Závěr

Používám placenou verzi aplikace, po zaplacení necelých 80 Kč zmizí otravné reklamy. Ty zmiz i pokud máte předplatné Google Play. Ne, že by ty reklamy vyloženě obtěžovali, ale za dobrou aplikaci rád zaplatím, navíc cena není nijak závratná za poskytované funkčnost a lehkost ovládání.

Telefon pak stačí mít spárován s rádiem přes BT. Tento způsob bezdrátového připojení nabízí dnes prakticky každé autorádio, v obytném voze si tak vystačíte i s naprosto obyčejným běžným přístrojem. Není nutné investovat desetitisíce do autorádia, jehož funkce ani naplno nevyužijete a navíc značnou část z nich již máte ve vašem mobilním telefonu. Tato aplikace umožní snadný poslech podcastů, vaši hudby, internetových rádií na cestách i sledování nejnovějších zpráv. Navíc umístnění autorádia na palubní desce Fiat Ducato a odvozených modelů lze i při značně benevolentním a odpouštějícím hodnocení označit jako neergonomické a pro navigaci pak jako krajně nevhodné.

Podle mne je tak lepší koupit běžné kvalitní autorádio, tedy takové, které osvědčené značky jako Kenwood, Pioneer či Alpine, nabízí v cenách 2-8.000 Kč a za ušetřené peníze vylepšit reproduktory ve voze a pořídit lepší telefon. Tedy třeba mobil s větší paměti a dobrým foto modulem – dobré fotky z cest tak nějak patří k většině cestovatelů v obytných vozech.

Jako monitor pro kameru či kamery poslouží lépe zpětné zrcátko než obrazovka rádia, často nečitelná díky sluníčku a odleskům. Taková sestava vám bude na cestách obytným vozem sloužit lépe než drahá navigační a multimediální centra (jak tyto výrobky označují výrobci) v cenách od 25.000 korun výše.

Na závěr snad jen konstatování, že výše uvedené je pochopitelně jen můj názor. Jak jsem naznačil na začátku, jsem spíše konzervativní uživatel technologií.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: