Nový Zéland obytná auta pravidla

NZ: Co znamená pojem soběstačné obytné auto?

Komentářů:

0

Tento článek přináší stručné shrnutí vývoje v oblasti volného či divokého kempování na Novém Zélandě a přehled o základních povinnostech.

 1. Stručně o historii svobodného kempování
 2. Co se stane při porušení pravidel?
 3. Co je to soběstačný obytný vůz?

Stručně o historii svobodného kempování

Pokud chcete procestovat Nový Zéland s obytným vozem, je více než vhodné aby vaše vozidlo bylo „soběstačné„.  V roce 2011 vstoupil v této zemi v platnost zákon „Freedom Camping Act„, který by se dal snad přeložit jako Zákon o svobodném kempování. Ten přinesl poměrně volná pravidla pro kempování na pozemcích kontrolovaných místními úřady (tedy tzv. veřejné půdě) i na území chráněných území. Umožnil tábořit do vzdálenosti 200 metrů od cest a stanovil i pravidla pro budování tábořišť a kempů. Úřady také nemohly zakázat kempování na celém území, které spravovaly, mohly ale vymezit oblasti, kde je tato činnost povolena a kde naopak zakázana. Předpokládalo se využítí zejména soběstačnými vozidly.

Volnost zavedená zákone Freedom camping ale vedla k tomu, že si toto „bezplatné“ kempování oblíbili i cestovatelé ve vozidlech s omezeným vybavením. Postupem doby tak začaly narůstat problémy s neukázněnými cestovateli, kteří poškozovali životní prostředí odpadky či se zbavovali odpadních vod na parkovištích, v blízkých porostech nebo na plážích. Zkrátka několik nezodpovědných kempařů zanechalo v některých částech téhle země velmi špatný dojem.  Typicky se jednalo o lidi v autech nebo levně přestavěných dodávkách bez toalety nebo nádrží na odpadní vodu, tedy ve vozidlech, která definici soběstačného vozu nesplňovala.

Situace pak gradovala minulý rok, kdy byl představen návrh zákona „Self-contained Motor Vehicles Legislation Bill “ (Návrh zákona o soběstačných motorových vozidlech). Nicméně i bez jeho přijetí se situace celkově zpřísnila a pravidla jsou nově v některých oblastech země vymáhana důsledněji, popřípadě byly přijaty striktnější místní zákony a vyhlášky.

I nadále platí, že se soběstačným obytným autem máte možnost používat všechny kempy a tábořiště bez vážnějších omezení. Některá tábořiště jsou dokonce bezplatná, novozélandské zdroje udávají, že jich je až 340. Pokud není vyhlédnuté místo osazeno zákazovouo značkou, lze předpokládat, že je zde divoké kempování možné, ovšem pouze s certifikovaným soběstačným vozidlem. Soběstačnost osvědčuje nálepka na levé straně čelního skla (případně na zadním).  Informace o místech pro táboření a kempování lze najít v aplikacích jako  Rankers , Campermate a WikiCamps, popřípadě se doporučuje navštivit pobočku i-SITE , což je síť informačních turistických center.

Co se stane při porušení pravidel?

Zaměstnanci místních samosrpráv (strážníci) a hlídky ochránců přírody (rangeři) hlídkují v oblastech, kde je kempování nelegální a nebo je zde dovoleno kempovat jen se soběstačným vozidlem. Aktivní jsou zejména v hlavní sezóně. Porušení pravidel se může obejít bez pokuty, tedy jen s napomenutím, Ale také můžete dostat na místě pokutu 200 NZ$ (2.730,- Kč) za jednu z následujících věcí:

 • táboření nebo příprava k táboření v místě, kde je to zakázáno
 • poškození místa, kde táboříte
 • vyhazování odpadu
 • odmítnutí opustit místo na vyzvání
 • kempování s vozidlem, které není soběstačné, na místě, které umožňuje kempování jen s takovým vozidlem
 • odmítnutí prokázání totožnosti

Mimo této pokuty riskujete i další postihy. Pokutu 5 000 NZ$ (68.000,- Kč) můžete následně dostat, pokud se k strážníkovi nebo rangerovi chováte nevhodně. Odpouštění odpadní vody na místě či za jízdy (pootevřený ventil) je oceněno částkou 300 NZ$ (4.100,- Kč), zvýšenou na 750 NZ$ (10.200,- Kč) pokud by se odpadní voda mohla dostat do přírodních toků. Soud pak může udělit pokutu až do výše 10 000 NZ$ (136.000,- Kč), pokud vysypete odpad na veřejný pozemek či vypustíte nádrž na odpadní vodu mimo místo k tomu určené.

Pokud nemáte soběstačné auto, měli byste využít jen taková místa, tábořiště a kempy, které kempování s takovým autem výslovně umožnují. Nemusí se nutně jednak o placené kempy, ale například i o bezplatná parkoviště, kde je přístupné otevřené sanitární vybavení.

Co je to soběstačný obytný vůz?

Norma NZS 5465:2001 předepisuje základní vybavení a provedení soběstačného obytného vozidla. Takové vozidlo by mělo zajistit provoz minimálně po dobu tří dnů. V následujících podmínkách je osobou ve skutečnosti myšleno místo k spaní podle údaje v dokladech vozidla:

 • Nádrž na vodu 12 l na osobu (4l na osobu a den), dřezy musí mít zápachovou uzávěru
 • Nádrž na odpadní (šedou) vodu – 12 l na osobu (4l na osobu a den, odvětrávaná a pokud je její kapacita větší než objem nádrže na vodu, je vyžadován ukazatel kapacity)
 • Hadicí na vypouštění vody (poznámka: na NZ je jiný systém vypouštění odpadních vod)
 • Odpadkový koš s víkem
 • Záchod (přenosný nebo pevně zabudovaný) s obsahem 3l na osobu (1 litr na osobu a den). Záchod musí být použitelný i při rozložení postelí/míst na spaní

Například obytné vozidlo s 4 místy k sezení/spaní (údaj v dokladech), vyžaduje tedy nádrže na vodu s kapacitou 4 * 12l, tj . 48l, a WC kazeta by měla mít objem 12l. Šestimístné vozidlo pak musí mít nádrže o objemu 72l a WC kazetu o objemu 18 litrů. Z pohledu Evropana tyto podmínky splňuje většina klasických obytných aut, které jsou v Evropě v provozu.

A co přináší návrh dříve zmíněného zákona? Mimo přísnějšího vymáhaní stávajících pravidel a všech stávajících podmínke je to zejména povinnost mít ve vozidle pevně zabudovaný záchod a každé čtyři roky procházet certifikací pro soběstačné auto.

Certifikaci provádí na Novém Zélandu několik subjektů, cena za tento úkon se pohybuje kolem 55 NZ$ (750 Kč). Zmíněná norma se zabývá i dalšími požadavky, například na průměry rozvodů a také popisuje základní provedení servisního místa, kde lze vypouště odpadní vodu. Plný náhled normy je zde:

Zdroje:

úvodní foto: Sean Gatz on Unsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: