Podívejte se na svět z obří lavičky

Komentářů:

0

Tohle je spíše takový tip, jak si zpestřit cestu obytným autem, zejména když posádku tvoří mladší členové. Výšlap na vyhlídku s neobvyklou instalací mohou ocenit a dokonce se na něj mohou i těšit. Těmito instalacemi jsou obří lavičky, které lze najít zejména v Itálii, ale postupně se rozšiřují do dalších zemí. Náhled jen na část instalací poskytuje tenhle obrázek mapy, ale laviček je nyní již mnohem více, celkově jich bylo již nainstalováno 288 a další desítky jsou v přípravě.

Lze si všimnout, že jedna z laviček je i blízko České republiky v Polsku. Více informací i mapu všech instalovaných laviček pak můžete najít na stránkách projektu a nebo přes mobilní aplikaci.

Historie

První obří lavičku, anglicky Big Bench, vytvořil v roce 2010 Chris Bangle na pozemku Borgata v Clavesaně . Myšlenka nadrozměrných laviček nebyla žádné novum, ale svoji roli hrálo umístnění a dostupnost.  Změna perspektivy daná obřími rozměry lavičky způsobuje, že se ti, kdo na ní sedí, cítí jako dítě, které dokáže žasnout nad krásou krajiny s novým výhledem. Tato první lavička se za něco málo přes rok stala vyhledávanou atrakcí a zájem o něco podobného projevili i jiná místa. Během posledních let byly v oblastech poblíž i mimo Piemont postaveny další oficiální lavičky bez nutnosti vynaložení peněz z veřejných rozpočt, vznikly jen díky soukromým sponzorům. Chris Bangle poskytl zdarma nákresy stavitelům laviček, přičemž jako jedinou podmínku požadoval, aby byly umístěny na panoramatickém místě, na pozemku přístupném veřejnosti a aby respektovali základní myšlenku, která stála u jejich zrodu: nejedná se o soukromou instalaci, ale o součást kolektivního zážitku, který může sdílet a zažít každý, kdo do těchto oblastí zavítá.

Vznikají už dokonce lavičky pro lidi s různými omezeními, užít si lavičku jim pomůže nájezdová rampa. O propagaci a šíření laviček se pak stará nadace FONDAZIONE BIG BENCH COMMUNITY PROJECT ETS, neboli zkráceně BBCP.

Podmínky pro instalaci laviček

Velká lavička musí být postavena na místě s dobrou vyhlídkou a musí být neustále volně přístupná veřejnosti. Od ostatních staveb musí být oddělena. Přímo k lavičce nemusí být možné dojet autem, naopak se preferuje, aby kus cesty bylo nutné urazit pěšky. Důležité je tedy najít t v okolí odpovídající parkovací místo, protože návštěvníků může být až sto denně! Přístup k lavičce musí být volný a neomezený 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Použití lavičky je pak na vlastní nebezpečí.

Další aktivity

Při návštěvě vybraných laviček můžete dokonce sbírat razítka, což se líbí zejména dětem, dokonce je to pro určen i speciální pas. O zábavu na delší cestě tak může být vystaráno.

Aplikace pro mobilní telefon

Mapu laviček a základní informace o nich lze najít i v mobilní aplikaci Tabui, dostupné jak pro zařízení Android, tak i iPhone. Mimo laviček jsou zde ale i seznamy webových kamer v Itálii či odkazy na místa se zajímavou květinovou výzdobou/parky. Pro zjištění zajímavostí v okolí při cestách tedy docela užitečný pomocník.

Aplikaci si lze stáhnout, resp. získat odkaz na příslušený mobilní obchod, zde: https://bigbenchcommunityproject.org/en/home

O projektu v kostce

Úvodní obrázek: BBCP

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: