Martine, tam je Košťálov – tam se stal ten zázrak…

Komentářů:

0

Úvodní fotka je taková netradiční – je z Českého ráje ze společného výletu s dalším kolegou karavanistou, Michalem Přikrylem – ostatně od něj pochází i některé články na těchto stránkách. Ten nás nejen provedl některými zákoutími Českého ráje, ale společně jsme v pozdním sobotním odpolední navštívili i obec Košťálov.

 1. Obec Koštálov
  1. Servisní místo a stání Koštálov
  2. Autokemp a koupaliště Košťálov
 2. Obec Košťálov v kostce
 3. Závěr

Obec Koštálov

Na půli vzdálenosti mezi Českým rájem a Krkonoši leží obec Košťálov. Obec s šestnácti sty obyvateli se brzy zařadí mezi těch pár tuzemských míst nabízejících českým karavanistům místo na stání i servis na jejich cestách.

A nejen to, v této obci je těch možností pro karavanisty více – zřejmě zde netrpí dilematem, zda nabídnout kemp nebo stání – a nabízí rovnou obojí. Ano, v této malé podhorské obci je karavanistům k dispozici obojí, to jest karavanové stání pro kratší zastávku i kemp na delší odpočinek.

Servisní místo a stání Koštálov

Ve středu obce, na dohled od obecního úřadu, za restaurací Slávie vzniklo díky zdejšímu starostovi Milanu Havlíkovi jednoduché servisní místo pro karavany, s možností stání několika obytných vozů na cestách.

Servisní místo je jednoduché, ale zcela dostačující. Oblíbený servisní sloupek od AZP Brno poslouží jako výlevka WC kazet a ze své druhé strany nabídne i přípojku pro doplnění čerstvé pitné vody. Na ploše je pak vozovková vpusť pro vypuštění šedé vody zpod vozidla.

Místo je již funkční, ale není zcela dokončené – to bude během několika málo týdnů. Zbývá ještě upravit bezprostřední okolí, servisní místo bude ohraničeno zelení, upraveno, budou osazeny směrové značky z hlavní silnice i pro označení místa a již se nebude stávat, že by místo bylo obsazeno osobním vozem (jako v době naší návštěvy).

Zkrátka přijel jsem příliš brzy, ale je jasné, že tady vzniklo jedno z těch mála vzácných míst, kdy obec na své vlastní náklady, bez dotací, jen z čistého zápalu (i pan starosta je karavanista), vybudovala tolik potřebnou infrastrukturu. A jak jsem zmínil dříve, vše je již funkční – místo jsem využil k doplnění vody, která nám po pár dnech na cestách již docházela.

Nenajdete zde jen elektrickou přípojku. Zbytečně by místo prodražila, navíc má sloužit spíše jako tranzitní, nikoliv pro dlouhodobý pobyt. A na jeden či dva dny se určitě každý bez přípojky obejde – ostatně pokud jsme na cestách, funguje dobíjení při jízdě a na podobná místa tak dojíždíme s dobitým akumulátorem.

A cena? Služby i stání bude zdarma. Obec doufá, že alespoň část karavanistů využije místní restauraci či nakoupí v místním obchodě (doslova za rohem), případně se nechá zlákat k návštěvě místního koupaliště. Tedy podpoří tzv. místní ekonomiku. A co se týče vyžití – všechny místní i okolní zajímavosti jsou uvedený o něco níže, výběr aktivit je skutečně široký.

A pokud se chcete zdržet déle či tu elektrickou přípojku nutně potřebujete? Ani tomu nic nebrání, je zde totiž ještě i obecní kemp na místním koupališti.

Autokemp a koupaliště Košťálov

Areál se nachází na pomyslné hranici Českého ráje a Krkonoš, obklopen krásnou přírodou. V současnosti prochází rekonstrukcí a slavnostní otevření opraveného koupaliště je plánováno na 24.6.2023. Nicméně autokemp je již od 1.5.2023 otevřen. Pro hosty bez vlastního ubytování jsou v nabídce čtyřlůžkové chatky s možností přistýlky. Ke standardnímu vybavení chatek patří malá lednička, vařič, rychlovarná konvice a základní nádobí. Lůžkoviny si můžete zapůjčit za poplatek a parkovat se dá po dohodě přímo u chatky nebo stanu. Nově zřízené sociální zařízení a sprchy mají bezbariérový přístup. Součástí kempu je koupaliště včetně skluzavky a 3m skokanského prkna,  volejbalové hřiště, dětský koutek, ohniště, venkovní stolní tenis, kuželky. Kiosek v areálu nabízí občerstvení.

Více informací: https://koupaliste.kostalov.cz/

Rodina 2+2 v obytném autě zde za noc nechá v sezoně 170,- Kč za auto + 100,- Kč za el. přípojku + 2 * 100,- Kč za dospělého + 2 * 60,- Kč za dítě, celkem tedy 590,- Kč.

Obec Košťálov v kostce

Služby v obci Košťálov

 • plná občanská vybavenost
 • benzínová čerpací stanice, pneuservis
 • autobusové i vlakové spojení
 • zdravotní středisko
 • sokolovna

Centrum volného času

 • tenis, volejbal, basketbal, malý fotbal …
 • víceúčelové asfaltové hřiště a hřiště s umělou trávou
 • tenisová zeď
 • dětské a dopravní hřiště, dětská lezecká stěna
 • fotbalový areál

Obcí vedou značené turistické trasy i cyklotrasy. V okruhu do 30 km se nachází nejkrásnější místa Českého ráje a Krkonoš:

 • ZOO a Safari Dvůr Králové – 40 km,
 • Bozkovské dolomitové jeskyně – 14 km,
 • Rozhledna Tábor – 6 km
 • Rozhledna Kozákov – 12 km
 • Semilyferrata Vodní brána – 9 km

Závěr

Po Svitavách či Plzni vzniká v Česku další obecní karavanové stání volně přístupné karavanistům na cestách, navíc v turisticky poměrně zajímavé oblasti. A to v obci, která provozuje i autokemp a při budování stání se obešla bez jakékoliv dotace. Výsledkem je jednoduché, ale plně dostačující místo, kde je vše, co má být.

Nezbývá než si přát, aby podobného příkladu následovaly i další obce u nás.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: