Rodí se další moderní kemp – Nový rybník v Příbrami

Komentářů:

4

Počátkem září minulého roku schválili středočeští zastupitelé přidělení dotací ze svého programu pro rozvoj doprovodné turistické infrastruktury. Program byl určen pro obce, které mohly žádat finance na vybudování potřebné doprovodné infrastruktury pro rozvoj cestovního ruchu v oblasti karavaningu, rekreační plavby a budování záchytných parkovišť včetně dopravního a orientačního značení v turisticky atraktivních lokalitách. Z alokované částky 20 milionů bylo rozděleno pouhých 3.702.633 Kč, z toho celé 2.000.000 Kč byly určeny pro město Příbram na vybudování stanoviště pro obytné vozy a karavany v areálu kempu Nový rybník.

Nový rybník

Areál aktuálně prochází celkovou rekonstrukcí, která jej má zmodernizovat a mimo jiné v něm tak vznikne i osm místo pro obytná vozidla a další ubytovací kapacity. Práce budou dokončeny ještě před začátkem hlavní letní sezony a místa by měla být přístupná už prvního červnového dne. Ale historie areálu či celé této oblasti je mnohem a mnohem delší. Asi není od věci se ohlédnout na začátku i trochu zpět:

Počátky v 14. století

V Příbrami stejně jako na svých jiných statcích údajně založil první rybníky arcibiskup Arnošt z Pardubic (1297-1364). Sloužili jak jinak k chovu a lovu ryb. Když císař Rudolf II. svým privilegiem z roku 1579 povýšil Příbram na královské horní město, dovolil příbramským měšťanům lovit ve vodách, tekoucích na obecních pozemcích. Výše zmíněné čtyři rybníky si však ponechal ve svém vlastnictví a královské město Příbram je od něj koupilo po dlouhém vyjednávání až v roce 1586. Nicméně předtím, Zřejmě z nutnosti zajistit si v dobách nedobré vlády zástavních držitelů dostatek vlastních ryb, které byly pravidelnou součástí jídelníčku, si Příbramští v mokřinách na Příbramském potoce vybudovali obecní rybník. Začalo se mu říkat prostě Nový a v písemných pramenech je doložen k roku 1578

Zlatá šedesátá, šedé osmdesátky – vznik a zánik koupaliště

Dějiny běžely staletími a je nutné je přeskočit až do šedesátých let minulého století. S poválečným rozvojem Jáchymovských dolů (JD) prudce rostl i počet obyvatel města a bylo nutné postarat se o sportovní vyžití lidí, kteří tehdy většinou neměli auta, chaty a chalupy. Tehdy se ještě pracoval šest dnů v týdnu a vzdálenost od místa bydliště byla podstatná. Jako ideální místo se tak jevil Nový rybník, rozložený v krásné krajině a dosažitelný ze všech částí města pěšky. JD se v roce 1959 zavázaly k výstavbě koupaliště na Novém rybníce, a to vlastním nákladem asi 4 miliónů Kč. Kromě zvýšení hladiny rybníka a získání větší plochy měly být vybudovány moderní kabiny, hřiště pro různé sporty, společenské místnosti, sprchy, komunikace. Jak bylo za socialismu obvyklé, stavba se vlekla. V roce 1962 tedy vzal výstavbu areálu do svých rukou městský národní výbor, který se rozhodl ji dokončit za pomoci zdejších závodů a občanů v rámci Akce „Z“, kdy lidé pracovali ve svém volnu a zadarmo. Napouštění koupaliště začalo 8. června 1964. Měly se tu chovat ryby pro sportovní rybaření a v zimě zde bylo kluziště. V areálu byly rozmístěny kiosky, pro okolní rekreační plochy se přivážely mladé stromky z lesů. V roce 1966 byly na koupališti instalovány skluzavky, lavičky, slunečníky, dřevěná lehátka, osvětlení, kašna s pitnou vodu, půjčovna loděk, napřesrok i taneční parket. Dokončovací práce v areálu včetně autokempinku se protáhly do roku 1968. Od počátku však bylo zařízení koupaliště častým cílem vandalů. Na konci osmdesátých let byl areál zchátralý a zdravotních a hygienických důvodů byl opakovaně vydáván zákaz koupání.

Více podrobněji o historii Nového rybníku a vzniku areálu pojednává tento článek: https://pribram.eu/volny-cas/rekonstrukce-noveho-rybnika/historie-1.html

Rekonstrukce

První kolo úprav a oprav areálu proběhlo v letech 2017 a 2018. Přibyla tři pobytová mola o rozměrech 10 x 5 m včetně osvětlení, lávka na ostrůvek, na kterém vznikl altán, na břehu se objevily rákosová slunečníky a písečná pláž, byly rozmístěny lavičky i přidáno i. dětské vodní hřiště, vybudovala se in-line dráha, skatepark a mnoho dalšího.

Nyní tedy město v tomto kurzu zlepšování a modernizace pokračuje. Příbram využila dotaci ze středočeského podpůrného programu a v areálu tak vzniká osm míst pro obytné vozy a karavany, celkové náklady činily podle záměru 10 491 924 Kč, z toho dotace byla již dříve zmíněných dva miliony korun.

Zde jsou plány stání – místa pro obytná vozidla jsou rozmístěna na celkem třech terasách, všechna s výhledem na Nový rybník:

Ke změnám dochází i u servisního místa – mimo klasické výlevky a zdroje vody je zde i možnost nechat si vyprat prádlo – snímky zachycují stav mezi únorem a květnem roku 2023:

Rostou i základy pro chatky – součástí areálu má byt i nová a moderní ubytovací kapacita – na snímcích jsou postupně zachyceny stavební práce od téměř počátku, přes základy až k dnešním dnům, kdy jsou chatky těsně před dokončením:

 • zahájení prací

Ale karavanisty asi více zajímá postupný zrod vlastních stání pro obytná auta – na následujících fotografiích je tedy pro změnu zachycen postupně vznik míst, od prvního kopnutí až k dnešním dnům:

A ceny?

Za obytný přívěs či auto 500 Kč za noc, osoba v obytném vozidle 50 Kč, přípojka elektrické energie 100 Kč. Pobyt modelové rodiny 2+2 (rodiče a dvě děti) zde tedy přijde na 800 Kč za noc.

Vyžití aneb co dělat

V místě je možné provozovat některé sportovní aktivity, k dispozici přímo v areálu je inline dráha, minigolf, skatepark a kolem areálu vede cyklostezka. Pronájem šlapadla přijde na 150 Kč/hodina, stejně jako paddleboardu či lodičky.

V blízkosti Nového rybníka je v provozu letní kino či bikepark, do většího nákupního střediska (Nová Zdaboř nebo hypermarket Albert) je to cca 1500- 1800 metrů, neboli půlhodina chůze.

Lze se vypravit i na nedalekou Svatou Horu, kde je v poutním areálu i bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Není to daleko, necelé dva kilometry, ovšem s ne příliš velkým převýšením, i tak je dobré počítat přibližně se 40-ti minutami chůze.

Otevření

Slavnostní otevření rekonstruovaného areálu je naplánováno na 1.6.2023 – děti dostanou k svému dni skutečně pěkný dárek, tedy vlastně z velké části i jejich rodiče. Na místě by měli být i obytná vozidla z místního zastoupení prodejce značky Adria, Campers4U.

Zajímavé odkazy

Závěr

Je vidět, že když se chce, tak to jde a chátrající zařízení lze modernizovat. A výsledek bude moc každý již brzy posoudit, datum otevření se blíží, prvního června je již příští týden.

Ve většině krajů České republiky běží nebo běžely podobné podpůrné programy. A tak lze snad doufat, že podobných akcí i areálů bude jen a jen s postupem doby přibývat. Na své by si tak měli přijít všichni karavanisté – jak ti, co vyhledávají spíše kempy, tak i ti, kterým by stačilo alespoň přístupné vybavení na provedení běžného servisu obytného auta.

foto: fb města a Šamot Ketív

 1. Zajímavý článek, koupaliště opravdu prošlo velkou proměnou a je to moc hezké místo. (Škoda, že je v článku tolik gramatických chyb, největší je asi ta, že se pracovalo 6 dní v roce?!)

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   Dík za upozornění, opraveno. Našel jsem ještě pár dalších chybek – dva překlepy, tři chybějící čárky. Je tam ještě něco?

   To se mi líbí

   1. Vlasta Schmidová avatar
    Vlasta Schmidová

    Omlouvám se, ale Svatá Hora se píše takhle. V Příbrami žijí od narození a článek jsem si moc ráda přečetla. Děkuji za připomenutí historie. Hezký den.

    To se mi líbí

    1. Martin Strimpfl avatar

     Omluva na mé straně, opraveno a děkuji za upozornění.

     To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: