Pod Moravskou bránou obytným vozem– náklady na cestu

V různých studiích zaměřených na cestovaní obytným vozem prováděných v Německu lze nalézt i údaj o tom, kolik se v průměru utratí na dovolené. Tyto studie dochází k částce mezi € 45 – 60, tj. 1.300 – 1. 560 Kč za den a osobu a vztahují se na dobu do roku 2021 (dwif) – a je nutno upozornit, že platí zejména pro Německo. Ovšem někdy jsou zmiňovány i u nás, jakožto potenciální výnos z podpory lokálního cestovního ruchu.

Tyto částky se mi osobně zdají pro naše tuzemské nadhodnocené nadhodnocené. Není úplně jasné, co vše je do nich započítáno, pokud i například půjčovné obytného vozu, může to tak být i u nás. Ale ze zvědavosti jsem si během čtyřdenního podzimního výletu (dnů bylo ale vlastně pět, vyráželi jsme ve středu pozdě odpoledne a vrátili se v neděli pozdě večer) sepsal všechny naše výdaje – dva dospělí, student a žák, celkem tedy čtyři osoby na čtyři noci.

Náklady v tabulce

Díky tomu jsem byl schopen dát dohromady tuto tabulku:

PoložkaTypCena v Kč
nákup Lídljídlo369
EuroOil čerpací stanicepohonné hmoty1.690
Břidlicový důlvstupné312
Starý Jíčín Hradobčerstvení115
turistická známkaostatní12
dobrovolný příspěvekostatní20
Muzeum Oltimervstupné294
Příbor – Kebabobčerstvení200
turistická známkaostatní15
Bílá Hora rozhlednavstupné75
Štramberkobčerstvení217
Kopřivniceparkovné15
Muzeum Tatravstupné452
Albert – nákupjídlo230
Hukvaldyparkovné70
Hukvaldy hradvstupné319
Lysá horaobčerstvení368
Argonitové jeskyněvstupné510
turistická známkaostatní45
ohřívané oplatkyobčerstvení36
Celkem5.364

Na osobu a den to vychází na 335 Kč, tj. cca €13 – tj. ještě méně jak čtvrtina toho, co udávají studie. Na tak nízké částce se podepsalo hned několik věcí:

  • nějaké jídlo jsme měli z domova, cena není započítána – tady by se náklady zvýšili
  • projezdili jsme asi trochu více, než se tankovalo – tady by se opět náklady zvýšili
  • nespali jsme v kempech či na stáních – opět, zvedlo by to náklady
  • restaurace jsme moc nevyhledávali – další vícenáklad

S placeným stáním

Dejme tomu, že bychom vyhledávali placená stání. Pak by náklady vypadaly třeba takto:

Celkově by pak „ubytování“ vyšlo na částku 1.980 Kč, neboli +124 Kč na osobu a den, tj, cca + €4.80 na osobu. Jak je vidět, ani placené stání tu průměrnou útratu na člověkoden příliš nezvedne, z €13 jsme na částce cca €18.

S restauracemi

Ne že bychom po cestě vyhledáváli restaurace, ale ani jsme se jim nevyhýblali. Při pohledu na menu restaurace U námořníka bych si tipl, že bychom tam cca 1.500 Kč za jídlo nechali, takže při dvou návštěvách podobných zařízení během dvou dnů by to bylo celkem 3.000 Kč. Což je cca + 190 Kč na den a osobu, tj. něco kolem €7.50 – takže jsme celkově na částce kolem €25 za den a osobu

S půjčovným

Pokud bychom neměli vlastní vůz, tak by nás půjčovné středa odpoledne – pondělí ráno vyšlo zhruba na částku 15.000 Kč. Náklady na osobu a den by se tak zvedly o cca 930 Kč, neboli €36. A konečně bychom se tak dostali do pásma studie, tj. k €60 za den.

A výsledek?

I se započtením všech dalších možných útrat se částka za osobu a den vyšplahala na polovinu částky z analýz. Prakticky nikam výše není možné jít, alespoň ne v ČR a ne při běžné toulací dovolené. V zahraničí je možné navštívit skutečně drahé místní atrakce – vstupné do zábavních parků stojí obvykle přes €40 na osobu a den, skipas na den vyjde dnes na částku €40 – 60. To pak náklady zdvihne.

Popřípadě lze zahrnout i půjčovné, ale to se do ekonomického oběhu navštívených lokalit nijak nepromítne, jen částka na dovolenou pak odpovídá studiím.

Závěr

V našich tuzemských podmínkách snad i proto vznikají resorty typu Dolní Morava, kde denní útrata jedné osoby snadno překoná částku €20 a pravděpodobně bude vyšší.

Oproti tomu ceny tuzemských stání překonávají ceny v zahraničí – rozmezi €16 – €22 je spíše v horní třetině zahraniční nabídky a zahraniční turista by spíše očekával nabídku stání, neboli womostellplatzu, někde v rozmezí částek €8 – € 14, už jen při srovnání cenové hladiny ostatních služeb. Taková místa však v ČR chybí a to může být příležitost pro obce. Téměř nezbytnou podmínkou například útraty v restauraci je i možnost v její blízkosti parkovat či nocovat. Ochota za stání platit pak klesá zejména u „toulacího“ cestování, neboť proč platit za 24h, když se chceme zdržet jen přes noc. Naproti tomu ochota utratit za dobré místní jídlo asi vždy bude. Navíc mnoho obcí, které jsme navštívili, vhodná místa podle nás má – stačí je označit a umístit na mapu (tím myslím nasdílet přes P4N a podobné aplikace). Dostanou se tak pravděpodobněji do hledáčků a planů cestovatelů.

Z uvedených čísel plyne, že se do navštívené lokality dostane 55 – 72% celkové částky utracené na dovolené. Zbytek zmizí u řetězců provozujících prodejny potravin a v čerpacích stanicícíh.

V našem případě jsme do lokálních komunit z částky 5.364 Kč dali jen něco málo přes 3.000 Kč, tj. cca 56%.

Pokud bychom vyhledávali placené stání a více se stravovali v restauracích, stoupl by tento podíl na 77%, tj. z celkové útraty 10.384 Kč by místním připadlo téměř 8.000 Kč.

Ovšem pokud započteme i půjčovné obytného auta, sníží se podíl místních výdajů na 33% – ovšem celková utracená částka v místě bude shodná s předešlým případem. Lze ale předpokládat, že díky poměrně vysoké částce za půjčovné klesne o něco ochota utrácet za místní služby – zejména restaurace.

Jak je vidět, čísla z Německa nejde příliš přenést do tuzemska a je nutno se k nim stavět spíše skepticky a v našich podmínkách počítat spíše s tím, že turista utratí 25%, či maximálně 50%, prezentované částky z Německa. A to i přes to, že některé služby jsou zde dražší.

Nakonec bych chtěl upozornit, že toto není studie, jen zamyšlení nad jednou konkrétní dovolenou.

Úvodní obrázek: Photo by form PxHere

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: