Koupí útraty nekončí aneb „cena prvních banánů pro opici“

Komentářů:

0

„Kdo chce opici, musí mít na banány“ říká jedno rčení. Lidé, kteří uvažují o koupi karavanu, ale někdy neví, kolik banánů je potřeba a kolik vlastně stojí. Při rozhodování o koupi obytného auta se často hledí na cenu. I zde je však být obezřetný, co vlastně za dané peníze dostaneme, jak o tom ostatně pojednává článek na serveru Vanisti: Levné obytné dodávky aneb ceny „již od“. Vlastní koupí obytného vozu však náklady nekončí – a tady se dostáváme k těm banánům. Mimo téměř povinných poplatků je vždy nutné něco dokoupit a tyto dodatečné výdaje mohou být (pro někoho) překvapivě vysoké. Proto jsem sepsal tento článek – možná jako pomoc novým majitelům, na co se mají připravit a asi i proto, abych si tak nějak pro sebe zesumíroval, kolik nás to už stálo.

Pokud vás nebaví číst celý text, na konci je přehledná tabulka. Jednotlivé položky jsou detailněji rozebrány v textu příspěvku, popřípadě doplněné odkazy na ještě detailnější rozbor.

Při konfiguraci obytného auta zkuste nešetřit na nepraveném místě. Připlatit si za výbavu při objednávání vozu může být výhodnější než danou věc později nechat domontovat. Například Clever nabízí za příplatek €310 duo control, a to včetně veškeré instalace a dálkového přepínání mezi láhvemi. Mne přitom jen instalace mono controlu CS vyšla na téměř €400. A nebo dva zdánlivě stejné vozy s různou cenovkou nemusí být až tak stejné co se týče výbavy a vyšší cena může přinést nižší dodatečné náklady po koupi -dražší vozidla tak může být v konečném součtu levnější.

Také se často porovnává cena ojetiny s cenou nového vozu. V ceně ojetého vozu je však již obvykle zahrnuta dodatečná výbava a při porovnání výhodnosti by se měla brát v potaz.

Zájemcům o vůz z druhé roky snad následující informace pomohou udělat si lepší představu o cenách výbavy, kterou s takovým vozem získají.

Neuvádím cenu pneumatik, technické, známek, pohonné hmoty a dalších nákladů spjatých s provozem vozidla. Na to jsou jiné články, některé pak naprosto vyčerpávající – Kolik opravdu stojí obytňák. Zahrnul jsem jen cenu pojištění a servisních prohlídek – ty k provozu bezprostředně patří a výdajům na ně se téměř nevyhnete.

Uvádím v naprosté většině jen to, co jsem si pořídil sám. Mnozí táborníci volí třeba ještě:

 • solární panely
 • markýzu
 • LiFePo baterie

a mnoho další výbavy. Ceny se pohybují v řádech desetitisíců za položku (a cenovka málokdy začíná jedničkou 🙂 ) – je lepší se zeptat raději někde u prodejců či lidí, co to již mají. Ale do textu jsem mimo odkazy na své články, které dotyčnou „útratu“ popisují podrobněji, přidal i odkazy na články dalších lidí, kteří zvolili něco jiného a na konci článku jsem odkazům věnoval celou kapitolku.

Snad to pomůže pro lepší a objektivnější obrázek o cenách a možnostech – je to jako s vybavením domácností. Každý to má trochu jinak a nelze říci, co je dobře a co je špatně. Jsem si také vědom, že některé věci lze pořídit levněji, zejména objednáním v Číně. Ostatně, pokud bude mít čtenář pocit, že ví, kde něco pořídit výhodněji, je pod příspěvkem otevřena diskuze a komentáře jsou vítány.

Některé položky jsou pak jen dokladem pravdivosti rčení:
Muži si celý život hrají, jen se postupně mění cena a velikost jejich hraček

Koupě a věcí bezprostředně navazující

Zaplacení kupní ceny je samozřejmost. Následuje cesta na úřad k registraci, pak natankování plné nádrže, zastávka na focení a v mém případě ještě zkušební vážení, abych věděl, jak jsem na tom s doložností vozidla. Všechno jsem si pěkně naplánoval dopředu, takže v den vyzvednutí vozidla jsem to vše zvládl při cestě domů.

 • registrace1200,- Kč
 • vážení200,- Kč – tipy kde se zvážit jsou pak v článku Hmotnost a vážení
 • pojištění – to jsem si zjišťoval ještě před dodáním vozidla, takže jsem mel dost času najít si nejvhodnější nabídku. Za havarijní pojištění s parametry 5% spoluúčast, minimálně 5.000 Kč, na plnou kupní cenu pro první tři roky, připojištění předního skla se spoluúčastí 500 Kč , komfortní asistencí povinným na 100 milionů dávám 10.280 Kč ročně. ( v pojistné smlouvě je výslovně uvedeno, že se jedná o obytný automobil; cena zohledňuje bonusy)

Technika

 • Tažné – pro přepravu kol je dle mého nejlepší nosič na kouli, takže je nutná instalace tažného. U Hooku v Brně vyšla na 10.832,- korun a následné zapsání do TP na 50,- Kč. Celkem tedy 10.882,-

 • Vzduchové měchy jsem si nechal namontovat u ODAKu. Nepočítám náklady na cestu, samotná montáž přišla na 14.641 Kč a byla hotova během pár hodin – na počkání. I tak je ale nutné si na to vyhradit celý den, obzvlášť když nejste místní. Jízdní vlastnosti i projev vozidla se zlepšily, jako příklad uvádím kus cesty vydlážděné kočičími hlavami – nazpět s měchy jsem jel o cca 10 km/h rychleji. Tuhle firmu doporučuje kde kdo a ani já nejsem výjimkou. jako bonus získáte v autě kompresor s možností nafouknutí pneumatik, člunů, míčů apod.

 • Zadní kamera – chtěl jsem něco, co bude pěkně ladit a ne příliš vyčnívat, což splňoval jen model Dometic PerfectView. Koupen za 4.834,- vlastní kamera plus 2.578,- Kč dodatečná kamera pro větší zadní záběr (náhrada zpětného zrcátka). Namontován svépomocí – výhodou značky Clever je předpříprava na zadní kameru, takže v prostoru zadního horního zpětného světla je k nalezení kabel, který končí vepředu v prostoru pro rádio. Jsou i levnější kamery – tahle je vzhledem ke kvalitě obrazu s dost špatným poměrem cena/výkon – a jak jsem napsal, bral jsem kvůli vzhledu. Celkem tedy za 7.412,-

 • Přední kamera – kamera s napájením vyšla na 3.500,- Kč. Detaily jsou popsány v článku Autokamere ve vestavbě

 • Přepínač obrazu – aby šel obraz ze dvou zadních kamer přepínat, pořídil jsem si ještě přepínač videa. Cena 1330 Kč, více podrobností je pak v článku Drobnosti kolem místa řidiče.

 • Držák telefonu – robustní provedení za cca 1.116,- Kč, namontováno svépomocí, maximální spokojenost, více v článku Držák mobilního telefonu. V telefonu používám bezplatnou navigace Waze – zatím se mi osvědčila ze všech navigací nejvíce. Pro vestavbu vhodná, ale pro vyšší klasický obytný vůz by bylo vhodné se poohlédnout po jiné a připravit si i vyšší částku. Speciální navigace pro obytné vozy se pohybují i v částkách kolem deseti tisíc, jak si lze přečíst třeba na blogu Náš parťák obytňák: Rok s navigací Garmin Camper 770T-D

 • Rádio – rozhodl jsem se spíše pro levnější model, tedy Pioneer MVH-A210BT, k tomu montážní rámeček a příslušenství a cena je hned kolem 5.600,- Kč montáž jsem zvládl sám včetně umístnění externího mikrofonu pro hands-free telefonní hovory.


 • Plynová láhev – 5kg láhev s propanem je nutné si koupit (poprvé, pak se mění), takže první nákup za 800,- (láhev) + 250,- (náplň), celkem 1.050,- Kč. Ale pokud máte topení na naftu a plyn slouží jen na vaření, vydrží tahle jedna láhev dlouhou dobu, takže těch 250 korun za novou náplň nebudete vydávat často.

 • Plynový filtr a regulátor s CS – položky stojí celkem 5.500 Kč za materiál a 4.900 za montáž a revizi. Celkem tedy 10.400,- Kč – více o celkovém provedení i těch cenách je pak k přečtení zde.

 • Dálkové ovládání topení a měření zůstatku v láhvi – zvládnuto svépomocí, cena sady i s dopravou cca 6.950,- Kč, popsáno v článku Dálkové ovládání.

 • Měření teploty a vlhkosti – jsem hračička, chtěl jsem vědět, jak je na tom vůz v různých částech s teplotou a vlhkostí, sada vyšla na 3.200,- Kč, více je o ní v článku Měření teploty v obytném voze

 • Měnič 12-230V – přístroj od Victronu, model Sinus Phoenix 375VA, s rozhráním BT pro dálkové ovládání, celkem 4.654 Kč, k tomu cca do 300 kč montážní materiál, montáž svépomocí, takže celkem cca 5.000,- Kč

 • Sledovač stavu baterie od Phoenixu, model BMV-712, cena přístroje 5.616,- Kč, montáž 1.000,- Kč, celkem 6.616,- .

 1. zimní clona chladiče – koupena pro zimní provoz, motor se dříve zahřeje a je více chráněn před zimní špínou. 990,- Kč

Výbava

 • Talíře nakoupeno v Ikea, celkem za talíře, skleničky, příbory, plechové hrnky na horké nápoje vyberete do cca 2.000 Kč. Zde se ale meze nekladou, jde si koupit značkové sady, melaninové nádobí a částka může být snadno násobně větší

 • Hrnce a ostatní – tady jsme trochu improvizovali, něco menšího z domácnosti, něco dokoupeno zejména v obchodním domě Ikea. Ale za dva hrnce s pánví se sklopnými držadly, vhodnými do obytného vozu, lze v jiných obchodech nechat částku 2.500 kč, k tomu třeba paličku na maso, kráječ na vajíčka, misky, solničky, nádobu na olej, podložky, koš – a hned jsme někde na částce kolem 5.000,- Kč


 • Ložní – je samozřejmě možné použít výbavu z domu, ale pokud chcete vlastní sadu, tak pro 4 nocležníky alespoň nás vyšla na 10.726,- Kč. Je to docela dost, něco málo lze ušetřit – detaily jsou pak v článku Jak si kdo ustele, tak si i lehne.

 • Pro pobyt venku – pro nás jen minimum. Máme výbavu poměrně skromnou, kempingová křesílka z Tesca a malý stolek z Decathlonu, k tomu nějakou venkovní deku na posezení – lze se vejít do cca 4*220 + 350 + 500, celkem cca do 1.700,- Kč. Lepší křesílka i stolek jsou ale citelně dražší, klidne s cenou kolem 1 – 2.000 za kus, tahle položka tak může snadno dosáhnout i na částku kolem 6-8.000.- Kč

 • Koberce – vpředu gumové, vzadu textilní. Dopředu stál 640, Kč, dozadu jsem si pak přistřihnul kus koupeného (4m * 1.3m) za 962 Kč celkem tedy za koberce cca 1.600,- Kč. Detailnější info je pak v článku Koberce.

 • Půlkabát – z hlediska tepelné pohody je k nezaplacení, dává se na přední zasklenou část vozu. Objednáno od Konigu z Plzně, i s dopravou cena 4.740,- Kč

 • Zimní výbava – dobré je mít také zimní řetězy, 4.050,- Kč, rukavice, deku, lopatku, smeták – k podrobnostem bych odkázal na článek Pár tipů na zimní výjezdy a Smeták na zimu. Celkově jsem za tyhle další věci dal cca 1000,-

 • Úložný systém do garáže– dovybavil jsem si garáž kotvícími lištami a gumicuky, celkově to vyšlo na cca 2.300,- Kč. Podrobněji popsáno v článku Uchycení nákladu

 • Vše kolem plnění vody – kapacita nádrže na vodu 90l není občas dostačující, dokoupil jsem si tedy přídavné kanystry, i s poštovným vyšly na 820,- Kč a lze je použít i místo konve pro ruční nalévaní vody do nádrže. Dále bylo nutno koupit hadici na plnění, nějaké redukce, koncovky, víčko, průtokoměr, dezinfekci do nádrže na vodu značky SIlvertex a další drobnosti – celkově za cca 3.700,- Kč.

 • Vše kolem připojení na elektřinu – dva kabely 15m a 25m (gumové, 3*1.5mm2), přípojka na kempovou zásuvku, přípojka do auta, ochranný box na spojení – cca 1.800 Kč

 • Nosič kol – stávající nosič kol Atera Strada 3DL se ukázal pro 4 velká kola jako nepříliš stabilní. Nakonec tedy koupen nosič Thule Velospace XT 3 s adaptérem pro čtvrté kolo, reflexní alu tabulí (vyžadováno v některých zemích, plus obecně je to lepší mít pro lepší viditelnost), ochranná plachta a nějaké ty flexi upínáky – celkem 21.756 Kč. O nosičích kol a různých možnostech přepravy je článek Jízdní kola a vestavby – existují i podstatně levnější řešení, pokud je nutné přepravovat třeba jen dva bicykly.

 • Drobnosti – taková všehochuť všeho možného:
  • USB zdroje a kabely – ve voze jsem neměl žádné USB zásuvky. Ale to lze řešit zdroji do zapalovače. Počítal bych s částkou zhruba do 1.500 Kč za zdroje a nějaké kabely.
  • Úložné kapsičky, organizéry, podložky a nářadí – sem tam se hodí někam přilepit či vyvrtat kapsičku na uložení drobností. A do toho nějaké základní nářadí jako šroubovák, lepící pásky, řezací nože. Plastový organizér Purvario do lednice 2ks (526,-), podložka do koupelny a další. Detailněji to rozepsáno nemám, ale výdaj bude kolem 2.600,- Kč. Kelímky i podložku do koupelny lze výhodně koupit v obchodním domě Ikea.
  • Svítilna – do auta jsem chtěl dobrou svítilnu, která bude vždy k dispozici. Obytná vestavba značky Clever má sice venkovní osvětlení, ale orientované jen na stranu bočních pravých dveří. A slovy vždy k dispozici myslím to, že je dobíjena, pokud je uložena ve vozidle. Svítilna Ledlenser s příslušenstvím pro montáž do vozidla vyšla i s poštovným na 2.599,- Kč
  • plnovýsuvy – některé skříňky/police v kuchyňském bloku jsem nahradil a nebo postupně nahrazuji plnovýsuvnými šuplíky . Cena cca 4.000,- Kč za kování a materiál.

Údržba

 • servisní prohlídka – zatím byl potřeba jen první servis – výměna oleje a filtru. Dal jsem za ní 4.393,- Kč což považuji za velmi slušnou cenu za značkový service. Nějaké detaily o cenách jsou pak v článku Servis“ cena výměny oleje

 • Přípravky & chemie
  • Pro WC se mi osvědčil modrý Aqua Kem v sáčcích, dóza s 15 ks stojí cca 300 Kč, k tomu nějaké to poštovné. Kupuji vždy dvě dózy a platím cca 730,- Kč. Frekvence nákupu záleží na počtu výjezdů a délce pobytu a dalším ;-), ale ty dvě pixly mi na rok vystačili, zejména díky situaci v posledním roce. K tomu ještě toaletní papír, já si v akci kdysi nakoupil za cenu 60 Kč za balení 6 rolí. Takže na WC jako takové bych počítal s náklady kolem 850 Kč.
  • Čističe na akryl (Mellerud, 216,- ), čističe na plasty (Thetford, 149,-), WC kazety (Cassette Tank Cleaner – 266,- ), lubrikant na WC kazetu (Thetford, 150,- ), na toaletu jako takovu (Thetford Toiler Bowl, – 229,-), Ravak mazivo na sprchy na promazání posuvných dveří koupelny (130,-) – a jen tyhle prostředky jsou za 1.140 Kč

Co se koupilo a nevyužilo

Koupil jsem i nějaké zbytečnosti, co jsem následně stejně nepoužil. Ale raději je do přehledu dám, i když jsou určeny k prodeji a nebo už byly prodány:

 • elektrocentrála – měl jsem trochu obavy z dostatku elektricke energie, zejména při pobytu na horách v zimě a tak jsem trochu předčasně koupil malou centrálu pro dobíjení. Ale ukázalo se, že není potřeba, s energií i přes naftové topení vystačíme. Takže Denqbar DQ 1200 za 11.490,- Kč i s poštovným byl zbytečný
 • Truma tužka měření plynu – spolu s objednávkou ročního předplatného časopisu jsem získal tenhle měřák, ale po koupi jiného (viz výše) již nepoužívám. Cena cca 1.500,- Kč


Souhrn

Pro rychlý přehled, tady jsou všechny položky sepsány v následující tabulce, víceméně v pořadí, v jakém jsou v text. Náklady, které se opakují, jsou vyznačeny kurzívou. Zahrnuty nejsou dálniční poplatky či náklady na pohonné hmoty, poplatky v kempech, na servisních místech a podobné položky.

Převzetí vozu
přihlášení1 200 Kč
vážení200 Kč
pojistka10 280 Kč
Technika
tažné zařízení10 882 Kč
zadní vzduchové měchy14 641 Kč
zadní kamera7 412 Kč
přední kamera3 500 Kč
přepínač kamer1 330 Kč
držák telefonu1 116 Kč
autorádio5 600 Kč
USB vstup místo zapalovače646 Kč
autorádio a příslušenství5 600 Kč
plynová láhev1 050 Kč
plynovy filtr, regulator, montáž, revize10 400 Kč
dálkové ovládání topení, zůstatek plynu6 950 Kč
měření teploty3 200 Kč
měnič 12/230V5 000 Kč
sledovač stavu baterie6 616 Kč
zimní clona990 Kč
Výbava
talíře – nádobí2 000 Kč
hrnce a ostatní5 000 Kč
trouba omnia2 317 Kč
ložní10 726 Kč
křesílka, stolek1 700 Kč
koberce gumové640 Kč
koberce textilní962 Kč
půlkabát4 740 Kč
řetězy4 050 Kč
drobnosti na zimu1 000 Kč
úložný systém2 300 Kč
vše kolem plnění vody3 700 Kč
přídavné kanystry820 Kč
vše kolem připojení na elektřinu1 800 Kč
nosič kol21 756 Kč
USB nabíječku a kabely1 000 Kč
kapsičky a nářadí2 000 Kč
svítilna2 599 Kč
plnovýsuvy4 000 Kč
Údržba
servisní prohlídka4 393 Kč
čistící přípravky, WC2 000 Kč
Co se nepovedlo
elektrocentrála11 490 Kč
měřící tužka1 500 Kč
Celkem189 106 Kč

A kam dál?

Na webu je dost českých stránek a blogů věnovaných tomuto způsobu trávení času a lze tam nalézt na téma výbava dostatek dalších článků a tipů. Doporučuji zejména blog Náš parťák obytňák, kde si lze o dalším možném vybavení docela počíst, takže jako takovou ochutnávku výběr tematicky odpovídajících článků:


Na stránkách Bydlíkem Evropou jsou pak zase tipy na další vybavení – tyhle stránky jsou skvělé, pokud chcete poznat, co skutečně obnáší dlouhodobé cestování a pobyt v obytném voze v Evropě. V takovém rozsahu nemají tyto stránky v českém prostředí konkurenci. Mimo podrobného popisu cest je zde k nalezení i mnoho o výbavě, jen se to musí projít. Pro zajímavost jen vybírám:

 • hotspot
 • naše auto – doporučuji kapitolky Úpravy a opravy seřazené přehledně po jednotlivých letech. Dá to lepší představu, co skutečně dlouhodobé cestování obytným autem obnáší.

Na serveru Vanisti je pak vybavení věnována celá sekce.


Nemohu pominout i články na All4Camper, jen se musí trochu projít příslušná sekce. Tematicky příbuzné články jsou:


Další souhrn i s odkazy na videa věnované výbavě obytného auta lze najít v tomhle článku.

Závěr

Do další výbavy a vylepšení auta jsem zatím nasypal cca 15% procent z kupní ceny vozu. Mnoho položek by šlo jistě koupit levněji (ale i dráže) či je vůbec nemít, stejně tak by šlo použít mnoho z našeho předcházejícího kempingového vybavení. To je ale silně individuální – nakonec si každý najde přesně to, co mu vyhovuje.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: